To był trudny rok dla wszystkich. Rok w którym dominowało jedno – epidemia. Koronawirusa dotkliwie odczuli wszyscy i nie inaczej było w sporcie. W rok 2020 wchodziliśmy z nadzieją na to że będzie on jednym z lepszych w historii UKS Trójka. To w tym roku właśnie mieliśmy hucznie obchodzić 20-lecie naszego klubu. Seniorzy po raz trzeci z rzędu szli po mistrzostwo 3 LM W.M. i dla nich praktycznie liczył się już tylko turniej o upragniony awans do 2 ligi. Nasze kadetki U16K szły, jak po swoje, po awans do Finałów Mistrzostw Polski. W lutym, w plebiscycie na sportowca roku 2019 w Żyrardowowie, Milena Jarkiewicz zajmuje zaszczytne drugie miejsce, a Piotr Sochacki zostaje wybrany trenerem roku.
I przyszedł on …. Rozgrywki zawieszono, zamknięto halę i wszystkie plany stanęły pod dużym znakiem zapytania.
Pierwszym optymistycznym światełkiem w tym tunelu była decyzja PZKosz, która, dzięki temu iż nasi seniorzy bezapelacyjnie wygrali rozgrywki 3LM, dała bezpośredni awans do 2 ligi centralnej PZKosz. Co prawda nie tak to miało wyglądać, ale awans cieszył. Niestety rozgrywki, które najpierw zostały zawieszone, ostatecznie zostały zakończone.
W maju wracamy na halę. Wreszcie możemy się wspólnie spotkać i robić to co kochamy. W lecie udaje nam się, mimo obostrzeń, zorganizować dwa obozy w Piszu i w Pszczewie, na które pojechało blisko setka naszych koszykarek i koszykarzy.
Jednak to co najlepsze czyli obchody 20-lecia UKS Trójka było jeszcze przed nami. Aby je uświetnić, podjęliśmy się organizacji Finałów Mistrzostw Polski U16, gdzie nasze kadetki zajmują, mimo, że apetyty były większe, wysokie 6 miejsce oraz meczu o Superpuchar Polski Kobiet pomiędzy Arką Gdynia oraz Basket 25 Bydgoszcz, dzięki któremu na jeden dzień Żyrardów stał się stolicą polskiej koszykówki. Było wszystko: największe gwiazdy żeńskiej koszykówki, a wśród nich trzy nasze wychowanki, obecnie grające w Arce Gdynia, była relacja w TVP Sport oraz kibice. Impreza wypadła znakomicie i nie mogło być inaczej, gdyż nad wszystkim czuwał Prezes Robert Janiszewski.
Do młodzieżowych kadr narodowych Polski powoływane są nasze wychowanki w kategoriach wiekowych U15K, U16K i U18K , a była nasza wychowanka Amalia Rembiszewska (gra w Gdyni) po raz kolejny zagrała w meczu pierwszej reprezentacji Polski w eliminacjach do Mistrzostw Europy.
Dalej też układało się całkiem dobrze. Seniorzy, w swoim pierwszym sezonie w 2 lidze centralnej PZKosz, prezentują się nadspodziewanie dobrze. Pierwotnie zespół, którego trzon stanowią wychowankowie naszego klubu, typowany był do rychłego spadku, gdyż praktycznie występował w takim samym składzie, jak niższej klasie rozgrywkowej. A tymczasem zaskoczenie i niespodzianka – na półmetku zespół zajmuje 5 miejsce w lidze i po cichutku chłopaki zaczynają marzyć o play offach.
Seniorki, po zmianie trenera (Jakub Markowski), praktycznie wywalczyły sobie awans do grupy mistrzowskiej w 2 LK W.M i też marzą o turniejach finałowych o awans do 1 LK.
Powtórzyć sukces z poprzedniego sezonu i awansować do Finałów Mistrzostw Polski mają zamiar Juniorki U17K – od nowego roku pod wodzą doświadczonego trenera Romana Skrzecza. Juniorki starsze U19K, prowadzone przez Dominikę Sztąberską, mają wielki apetyt na awans do rozgrywek centralnych. W lidze doskonale radzą sobie nasi młodzi koszykarze w kategorii U13M – podopieczni Leszka Kamiński nie doznali dotąd porażki i zajmują pierwsze miejsce w swojej grupie. Bez porażki są też ich młodsi koledzy z U12M, podopieczni trenera Zygmunta Dombrowskiego. Pewne zwycięstwa odnoszą dziewczęta w lidze U15K i wraz z trenerem Łukaszem Puchałą celują w Finały Mistrzostw Polski w tej kategorii.
W nowym roku w swoich pierwszych rozgrywkach ligowych startują nasi najmłodsi: chłopcy U11 wraz z trenerem Mariuszem Łapińskim, a dziewczęta U11 z Robertem Janiszewskim.
Kontynuujemy dobrze układającą się współpracę z PZKosz organizując m.in. campy i turnieje 3×3 KOSSM, szkolenia trenerskie oraz realizując m.in. programy SMOK I KOSSM finansowane przez Ministerstwo Sportu.
Kolejny rok zajmujemy najwyższe miejsce w Żyrardowie w punktacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży publikowanej przez Instytut Sportu przy Ministerstwie Sportu.
I wszystko wygląda niby jak najlepiej, no właśnie niby… bo brakuje tutaj Was, kibiców.
I tego sobie wszyscy razem życzmy w nowym 2021 roku – powrotu do normalności i powrotu kibiców na halę. Z Wami wszystko jest inne: zwycięstwa lepiej smakują, a gorycz porażki łatwiej jest przełknąć. Z Wami wszystko jest możliwe, więc wierzymy, że już niedługo wszyscy spotkamy się na AQUA .
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym 2020 roku byli z nami:

Lucjan Krzysztof Chrzanowski

– Prezydent Miasta Żyrardowa oraz Rada Miasta Żyrardowa,

Polski Związek Koszykówki

,

PGK Żyrardów

, lokalnym firmom, które od lat nas wspierają,

Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej

– Monika Wójcicka,

UFFO.PL

oraz naszym przyjaciołom i kibicom