W dniach 5 – 7.04.2019 r. odbył się w Żyrardowie Turniej Półfinałowy o awans do 2 Ligi Mężczyzn.
Pierwszy dzień Turnieju to mecz gospodarza UKS „Trójka” Żyrardów z IgnerHome Polonia Świdnica, jak zmotywowani i zdeterminowani byli nasi koszykarze świadczy wynik pierwszej kwarty wygranej (26:14). Druga skończyła się podobnie (25:14), wychodziło im wszystko: doskonała gra w obronie i skuteczność w ataku. Bardzo dobrą grę naszych zawodników mogliśmy oglądać do końca, wystarczy zaznaczyć, że w tym spotkaniu trafili 16 (!) rzutów za 3 punkty ostatecznie wygrywając (102:69).
Drugi dzień to spotkanie faworytów tego Turnieju, „Trójka” zmierzyła się z mistrzami Pomorza – KS Bat Sierakowice. Niestety kiepska gra w wykonaniu gospodarzy z najsłabszą 2 kwartą zagraną przez nich w tym Turnieju (przegrana 10 punktami) miała wpływ na ostateczny wynik meczu. Przy pełnych trybunach i głośnym dopingu kibiców nie udała się pogoń naszych koszykarzy i mecz po zaciętym do końca spotkaniu zakończył się naszą porażką (76:88). To był niewątpliwie najsłabszy mecz w naszym wykonaniu na tym Turnieju, w przeciwieństwie do piątkowego spotkania raziliśmy nieskutecznością, a co najgorsze też z linii rzutów osobistych (aż 16 niecelnych), co też niewątpliwie miało wpływ na ostateczny wynik meczu.
Niedziele to mecz o wszystko, czyli być albo nie być w finałach o awans do 2 Ligi i to na początku meczu z KS Siechnice wydawało się ciążyć gospodarzom gdzie dopiero w drugiej kwarcie udało się im złapać odpowiedni rytm, ale dopiero trzecia kwarta zagrana bardzo dobrze w obronie wygrana (23:5) ustaliła wynik meczu, który nasi zawodnicy kontrolowali do końca tego spotkania ostatecznie wygrywając (74:52) i tym samym osiągając swój właściwy cel czyli awans do finałów.

„Awans oczywiście nas bardzo cieszy, ale do celu jaki sobie postawiliśmy czyli awans do 2 Ligi jeszcze trudna i daleka droga. To nasze drugie podejście, w zeszłym roku zabrakło i szczęścia i zdrowia (kilka kontuzji) mam nadzieje, że tego nam nie zabraknie w tym roku. Natomiast oprócz awansu cieszy nas wszystkich to, że jest zainteresowanie koszykówką w naszym mieście. Przez trzy dni byliśmy wspierani przez bardzo liczne grono kibiców a w sobotę, kiedy hala dosłownie zapełniła się prawie do ostatniego miejsca (ok 500 osób) przerosło nasze oczekiwania. Za to wsparcie i za to, że są z nami bardzo im dziękujemy. Ja osobiście, ale także w imieniu chłopaków chciałbym podziękować Monice Gwiaździńskiej – Wrzesień, która była cały czas w gotowości i służyła pomocą fizjoterapeutyczną. Teraz przed nami prawie trzy tygodnie na to by poprawić niektóre braki i jak najlepiej przygotować się do turnieju finałowego „ powiedział trener Piotr Sochacki.

Najlepszym zawodnikiem naszej drużyn został wybrany Mariusz Łapiński a najlepszym strzelcem całego turnieju został Kacper Tondera

„Ze swojej strony chciałbym serdecznie podziękować wszystkim którzy wspierali nas w tym turnieju. Gorące podziękowania dla Prezydenta Miasta Żyrardowa, PGK Żyrardów, AQUA , SP3 , EMKA S.A.- K.Rdest , ŻSM , Pan Grzegorz Głowacki, TGiS- Gejcyg, Pani Monika Gwiaździńska- Wrzesień oraz tłumnie przybyłych kibiców” – powiedział główny organizator Prezes UKS Trójka Robert Janiszewski

Wyniki:
UKS „Trójka” Żyrardów – IgnerHome Polonia Świdnica (102:69)
UKS „Trójka” Żyrardów – KS Bat Sierakowice (76:88)
UKS „Trójka” Żyrardów – KKS Siechnice (74:52)

Skład UKS „Trójka” Żyrardów:
Kacper Tondera (69 pkt.), Krystian Czajkowski (4 pkt.), Bartosz Karasiński (8 pkt.), Łukasz Odolczyk (4 pkt.), Igor Ignatiuk (4 pkt.), Patryk Repiński (9 pkt.), Michał Nesterowicz (19 pkt.), Przemysław Woromiej (16 pkt.), Mariusz Łapiński (68 pkt.), Mariusz Wójcik (41 pkt.), Filip Firlej (7 pkt.), Roman Sosiński (3 pkt.), Sebastian Parol, Karol Ziąbski
Trenerzy: Piotr Sochacki, Mariusz Łapiński