W dniach 15-19 maja 2019r. na Kaszubach rozegrano Mistrzostwa Polski w Koszykówce Kobiet U16 (Kadetki). Organizatorem turnieju był UKS Bat Kartuzy. W finale uczestniczyły dwie mazowieckie drużyny – UKS Trójka Żyrardów oraz MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski. W pierwszym meczu grupy B, żyrardowianki zmierzyły się z mistrzyniami kraju z zeszłego sezonu, Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski. Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu udało się wygrać Trójce 80:75. Nagrodę MVP otrzymała kadrowiczka, Aleksandra Mitrowska. Zdobyła w meczu 32 punkty. Równie ważne 21 oczek i 13 zbiórek dołożyła kapitan zespołu, Natalia Wnuk, także grająca w kadrze narodowej.

Kolejnym przeciwnikiem był GTS Karol Rotmanka Pruszcz Gdański, nasze zawodniczki znacznie przegrały to spotkanie 59:78, mimo double double Natalii Wnuk, 10 punktów i 16 zbiórek oraz bardzo dobrej gry Igi Gejcyg 18pkt, drużyna nie była w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Droga do pierwszej czwórki turnieju nadal była otwarta zarówno dla „Trójki” jak i rywalek z UKS Lider Swarzędz. Pozostałe mecze w grupie kończyły się minimalną różnicą punktów. Niestety presja nie pomogła i przegrywając w trzecim dniu Mistrzostw 40:59, podopieczne Dominiki Sztąberskiej zajęły czwarte miejsce w grupie. Pozostała walka o VII miejsce i rachunki do wyrównania z MUKS Poznań. Z tą drużyna „Trójka” nieznacznie przegrała w turnieju ćwierćfinałowym na samym początku walki o awans do Finałów MP. Nasze zawodniczki nie zawiodły, podniosły się po dwóch porażkach i pokonały poznanianki 54:46. Natalia Wnuk ponownie dowiodła, że jest w formie, zdobyła 17 punktów i 12 razy zebrała piłkę, a także otrzymała nagrodę MVP meczu.

O wiele trudniejsza sytuacja była w grupie A, gdzie dopiero w trzecim dniu turnieju rozstrzygnęło się, kto awansuje do walki o medale, a kto zagra o dalsze miejsca. Żyrardowianki, jako jedyne w turnieju pokonały Mistrzynie Polski – Gorzów Wielkopolski. Gorzowianki wygrały z Kartuzami 72:71, najważniejsze punkty padły równo z syreną końcową meczu.

„Należy podkreślić, że sam awans do turnieju finałowego, to ogromny sukces i wyróżnienie dla każdej z drużyn. To podsumowanie wielu lat pracy, dziesiątek rozegranych turniejów, setek godzin treningów i meczy. Jako trener jestem dumna z dziewczyn. W pełni zasłużyły na udział w Finałach i może potrzeba czasu, by to zrozumiały, że VII miejsce w Polsce, to ogromny sukces. Podziękowania dla Rodziców, którzy zawsze nam towarzyszyli, nie zawiedli i tym razem i tłumnie stawili się na każdym meczu” – powiedziała Dominika Sztąberska trener UKS „Trójka”

„Jeszcze raz wielkie gratulacje dla naszej drużyny i sztabu trenerskiego. Każdy chciałby zdobyć medal Mistrzostw Polski i wszystkie zespoły walczyły o to na maksa. Nam trochę zabrakło w decydujących momentach może zimnej krwi, a może szczęścia jednak sama gra w Finałach to wielki wyczyn. Wiem że dziewczyny stać na bardzo dobrą grę czego przykładem jest wygrana z późniejszym Mistrzem Polski drużyną z Gorzowa jednak również wiem, że w wieku 16 lat są wahania formy i z teoretycznie słabszym zespołem można przegrać co niestety nam się przydarzyło. Ten kto jest blisko drużyny wie ile czasu zawodniczki i ich trenerzy poświęcali na przygotowania . To 11 miesięcy wyrzeczeń. Treningi, mecze ligowe, obozy ,udział w eliminacjach do MP i w końcu sam Finał. Jako jedyny klub w mieście co rok od 9 lat reprezentujemy nasze miasto w rozgrywkach centralnych MP Polskiego Związku Koszykówki co uważam za wielki sukces! Z tego miejsca serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi Miasta Żyrardowa , rodzicom oraz sponsorom za wsparcie naszej drużyny, która mogła wziąć udział w Finałach MP i godnie reprezentować Żyrardów”– powiedział Prezes Klubu Robert Janiszewski

Klasyfikacja Końcowa:

  1. Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski
  2. UKS Bat Kartuzy
  3. UKS Lider Swarzędz
  4. KKS Olsztyn
  5. MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski
  6. GTS Karol Rotmanka Pruszcz Gdański
  7. UKS Trójka Żyrardów
  8. MUKS Poznań
Skład UKS „Trójka” Żyrardów (U16):
Matylda Głowacka, Hanna Kierzkowska, Joanna Konarska, Aleksandra Mitrowska, Natalia Wnuk, Julia Ziąbska, Zofia Arkabuz, Iga Gejcyg, Zuzanna Ludwiczuk, Dagmara Dziedzic, Aleksandra Kowalska, Julia Paradowska, Zuzanna Stefankiewicz, Milena Jarkiewicz

Trenerzy: Dominika Sztąberska, Bartosz Słomiński